KONGRES Katoliczek i Katolików

Synod

Komisje pomocnicze Synodu bez udziału Polek i Polaków

Komisje pomocnicze Synodu bez udziału Polek i Polaków

Watykan ogłosił nazwiska 41 ekspertów z całego świata, którzy pomogą przygotować Synod Biskupów. Wejdą oni w skład komisji teologicznej i metodologicznej. Pracami jednej z nich pokieruje kobieta. Wśród specjalistów nie ma Polaków.


Sekretariat generalny Synodu Biskupów ustanowił dwie komisje, które mają pomóc w przygotowaniu Synodu. 26-osobowa komisja teologiczna zajmie się opisaniem teologicznych podstaw synodalności Kościoła, a także zaproponuje ewentualną rewizję prawa kanonicznego. Z kolei zadaniem 10-osobowej komisji metodologicznej będzie pomoc lokalnym Kościołom w przeprowadzeniu procesu konsultacji synodalnych. Ma ona m.in. opracować Vademecum synodalne, które będzie swoistym poradnikiem dotyczącym przygotowań do synodu na szczeblu diecezji. Opublikuje ponadto internetową broszurę zawierającą zestaw dobrych praktyk synodalnych. Do jej zadań będzie też należało wypracowanie zasad działania tzw. facylitatorów, czyli „trenerów”, którzy będą z zewnątrz wspierali prace zespołów synodalnych. Na razie nie określono dokładnie, kto będzie ich powoływał i jaka dokładnie będzie ich rola. Koordynatorką prac komisji metodologicznej została s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu i pierwsza kobieta w historii, która będzie miała prawo głosu w trakcie obrad.


Watykan powołał także pięcioosobowy komitet sterujący pracami przygotowawczymi do Synodu. Na razie nie określono dokładnie kompetencji tego gremium.


Eksperci zasiadający w komisjach reprezentują różne kraje i kontynenty, są wśród nich nie tylko duchowni, ale też osoby świeckie, w tym kobiety. Pochodzą z różnych krajów i kontynentów, m.in. z USA, Niemiec, Węgier, Belgii, Hiszpanii, Australii, Indii, Singapuru, Meksyku, RPA, Burkina Faso, Brazylii, Libanu, Syrii, Wenezueli, Filipin, Kanady i Sri Lanki. Nie ma wśród nich Polaków.


Sekretariat Synodu zapowiedział powołanie jeszcze dwóch komisji pomocniczych: ds. duchowości Synodu i komunikacji. Na razie nie podano ich składu.


Zwołanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów ogłosił w marcu ub. roku papież Franciszek. Jego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Początkowo miał się on odbyć w październiku 2022 r. Jednak w marcu termin obrad przesunięto o rok, wydłużając proces przygotowawczy. Czas ten ma być wykorzystany do szeroko zakrojonych konsultacji z całym Ludem Bożym. Na szczeblu diecezjalnym rozpoczną się one już w październiku, a zakończą w kwietniu przyszłego roku. Kongres Katolików i Katoliczek chce wziąć w nich aktywny udział.

Na zdjęciu: Obrady sekretariatu Synodu w Rzymie.
Źródło: Twitter

O autorze

Marcin Dzierżanowski

Dziennikarz, publicysta, były redaktor naczelny tygodnika “Wprost”. Współzałożyciel fundacji Wiara i Tęcza, skupiającej wierzące osoby LGBT+

Zostaw komentarz