KONGRES Katoliczek i Katolików

Kościół na świecie

Pierwszy prezydent Francji w Lourdes

Pierwszy prezydent Francji w Lourdes

Po raz pierwszy prezydent Francji zawitał do Lourdes.

Prezydent Emmanuel Macron w piątek 21 lipca przybył do najważniejszego sanktuarium Francji, miejsca objawień Matki Boskiej ubogiej pasterce Bernadetcie Soubirous. Wizyta prezydenta była wielkim zaskoczeniem dla episkopatu i wiernych. Zarówno przedstawiciele Kościoła, jak i pytani przez dziennikarzy wierni wypowiadali się o tej wizycie bardzo pozytywnie. Twierdzili, że jest ona symbolem nadziei na lepsze jutro i otrzymanie proszonych łask, wsparciem tych nadziei i wyrazem poszukiwań wyższych celów i Boga.

Szczególnie wierni nie ukrywali zaskoczenia przełamaniem przez prezydenta przyjętego kanonu rozdzielności Kościoła od państwa. Podkreślali dostosowanie się Macrona do istoty i specyfiki tego świętego miejsca. Jest ono niejako w gestii chorych i niepełnosprawnych. I z nimi prezydent witał się najserdeczniej, i pośród nich przebywał najchętniej. Wziął udział w popołudniowych celebracjach i błogosławieństwach.

O autorze

Regina Lubas-Bartoszyńska

Prof. zw. Studia filologii polskiej ukończyła w UJ. Pracowała od r. 1984 do 2006 - czasu emerytury - w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Wcześniej - w latach 1970-1984 jako adiunkt uczyła teorii literatury - w Instytucie Filologii Polskiej tej uczelni. W tym czasie trzy i pól roku pracowała w Université de Clermont-Ferrand jako lektorka języka polskiego i potem jako prof. invité. Bezpośrednio po studiach 9 lat uczyła języka polskiego w liceach (w Sierszy 2 lata i w Sosnowcu 7lat). Jest autorką 7 książek, trzech antologii, w tym jednej z własnymi przekładami, oraz ponad 200. artykułów na temat autobiografii francuskiej i polskiej oraz poezji". Więcej danych - zobacz w słowniku bibliograficznym "Polscy pisarze i badacze literatury przełomu XX i XXI wieku", t. 3, s..163-166. Opracowanie biografii Ewa Głębicka. Wyd. Instytut Badań Literackich PAN Warszawa 2016.

Zostaw komentarz